EFT NOKTALARI

Yüz Bölgesi Vuruş Noktaları

KK Kasın baslangıcında, burnun hemen üzerinde. Bu nokta Kasın kısaltması olarak KK ile gösterilir.

Ş Gözün dış kenarında kemiğin hemen üzerindedir. Bu nokta Sakağın kısaltması olarak Ş ile gösterilir.

GA Gözbebeginizin yaklasık 3 cm altında gözün altındaki kemiktedir. Göz Altının kısaltması olarak bu nokta GA ile gösterilir.

BA Burnunuzun altı ve üst dudağınızın üstü arasındaki ufak alandadır. Burun Altının kısaltması olarak bu nokta BA olarak gösterilir.

Ç Çenenizin ortasında ve alt dudağınızın altındaki nokta. Doğrudan çene üzerinde olmasa da bunu çene noktası olarak adlandırırız, çünkü insanların kolaylıkla anlaması için yeterince açıklayıcıdır. Çenenin kısaltması olarak bu nokta Ç olarak gösterilir.

Beden Bölgesi Vuruş Noktaları

KK Göğüs kemiği, köprücük kemiği ve ilk kaburganın buluştuğu birleşme yeridir. Bu noktayı bulmak için, ilk olarak işaret parmağınızı göğüs kemiğinin (bir erkeğin kravatını bağladığı nokta) üzerindeki U şekilli çentiğe yerleştirin. U’nun altından işaret parmağınızı yaklaşık 3 cm kadar göbeğinize doğru indirin ve ardından 3 cm sola (veya sağa)  gidin.

Köprücük kemiği (klavikula) üzerinde olmasa bile Köprücük Kemiğinin kısaltması olarak bu nokta KK ile gösterilir. Köprücük kemiğinin başlangıcındadır ve “göğüs kemiği köprücük kemiği ve ilk kaburganın buluştuğu birleşme yeri” demekten daha kolay olduğu için bunu köprücük kemiği olarak adlandırmaktadır.

 

KA Vücudun yan tarafında, erkeklerde göğüs ucu hizasında veya kadınlarda koltuk altının 4-5 cm altında giysinin yan dikişinin altındaki noktadadır. Koltuk Altının kısaltması olarak bu nokta KA ile gösterilir.

 

 

 

KB Erkekler için göğüs ucunun 3 cm altında. Kadınlar için memenin alt kısmının göğüs duvarıyla buluştuğu yerde. Kaburga kısaltması olarak bu nokta KB ile gösterilir. Aşağıda söz edildiği üzere, bu nokta bu basım için eklenmiştir.

 

 

 

El Üzerinde Bulunan Vuruş Noktaları

BP Başparmak tırnağının tabanı ile aynı hizada, başparmağınızın dış kısmında. Başparmağın kısaltması olarak bu nokta BP ile gösterilir.

 

 

IP Tırnağın tabanı ile aynı hizada, işaret parmağınızın başparmağınıza bakan tarafında. İşaret Parmağının kısaltması olarak bu nokta IP ile gösterilir.

 

OP Tırnagın tabanı ile aynı hizada, orta parmagınızın basparmagınıza yakın olan tarafında. Orta Parmagının kısaltması olarak bu nokta OP ile gösterilir.

 

 

KP Tırnagın tabanı ile aynı hizada, küçük parmagınızın basparmagınıza yakın olan tarafının iç kısmında. Küçük Parmagının kısaltması olarak bu nokta KP ile gösterilir.

 

 

KN Son nokta, karate noktasıdır. El bileğinin üst kısmı ve küçük parmağın tabanı arasında elinizin dış kısmındaki etli kısmın ortasında bulunur. Karate Noktasının kısaltması olarak KN ile gösterilir.

 

 

 

 

Bu noktaların kısaltmaları yukarıda verilmiş olan sırayla aşağıda özetlenmiştir.

KK = Kas Noktası Başlangıcı
S = Şakak Noktası
GA = Göz Altı Noktası
BA = Burun Altı Noktası
Ç = Çene Noktası
KK = Köprücük Kemiği Noktası
KA = Koltuk Altı Noktası
KB = Kaburga Noktası
BP = Başparmak Noktası
IP = İşaret Parmağı Noktası
OP = Orta Parmak Noktası
KP = Küçük Parmak Noktası
KN = Karate Noktası

EFT Vuruş Noktaları