EFT VAKA HİKAYELERİ

Vaka Hikayesi #1 – Topluluk önünde konuşma korkusu

Sue’nun topluluk önünde konuşma korkusuyla sonuçlanan bir konuşma özrü vardı. Seminerlerimizden birine katıldı ve Adrienne ve benden öğle yemeği arasında yardım istedi. Boynunda gırtlak kanseri ameliyatının gerçekleştiği yerde bir yara izi gösterdi. Ameliyatının bir sonucu olarak normal konuşamıyordu ve onu anlamak zordu. Açık bir şekilde topluluk önünde konuşmak onu çok korkutuyordu ve daha da kötüsü orduda bir çavuştu ve sıkça askerleri önünde “toplu konuşma” yapması gerekiyordu. 2 tur Temel Reçete uyguladık ve hiç değilse korkusunu düşünürken birkaç dakika içerisinde korkusunu aştı.

Seminer tekrar bir araya geldiğinde, topluluk önünde konuşma korkusunu test etmek için onu sahneye davet ettim. Sahneye doğru yürürken korkusunun tekrar ortaya çıktığını ama bu sefer “sadece 3” olduğunu söyledi. Bu, genellikle hissettiği 10’dan çok daha azdı, ama hala bir parça korku vardı. Bu, mola sırasında düşüncelerinde var olmayan korkusuna ait yeni bir bakış açısının ortaya çıktığının önemli bir kanıtıdır. Yüzü seyirciye dönükken sahnede bir tur daha Temel Reçete uyguladık ve korku sıfıra düştü. Ardından mikrofonumu aldı, oturmamı istedi ve mola sırasında neler olduğu hikayesini anlatırken 100 kisilik bu seyirci topluluğunu büyüledi. Sakinlik ve özgüvenle doluydu. Konuşma özrü hala oradaydı. Ama korku gitmişti. Topluluk huzurunda konuşma korkusunun giderilmesi bir insanı harika bir konuşmacı mı yapar? Tabi ki hayır. Topluluk önünde konuşmak bir sanattır ve mükemmel olması için çalışma gerektirir. Yaptığı şey küt küt atan kalbi, kuruyan ağzı ve diğer korku semptomlarını ortadan kaldırarak kişiyi topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmede özgür ve rahat kılmaktır.

Vaka Hikayesi #2 – Astım

Kelly sunumlarımdan birinde ön sırada oturmaktaydı. Konusmam sırasında güçlükle nefes alıp verdigini duydugumdan astım belliydi. Hafif bir horlama gibi ses çıkartacak kadar siddetliydi ve açıkça yanındak insanların bazılarını rahatsız etmisti. Sunumdan sonra  topluluk huzurunda konusma korkusu için ona yardım etmemi istedi. İlginç, EFT’nin astımını rahatlatabilecegini anlamamıstı ve bu belirgin sorunu için yardım istememisti. Ona göre sadece ilaçlar yardım edebilirdi. Böylece onun topluluk huzurunda konusma korkusunu belirledik. EFT prosedürlerinin yaklasık 3. dakikasında, sesindeki saskınlıkla nefesinin rahatladıgını fark etti. Ve gerçekten de olmustu. Astımdan iz yoktu.

Çogu zaman böyle “bonus sonuçlar” elde ederiz. Vücudun enerji sisteminin dengelenmesi digerlerine de fayda saglayabilir. Bu yazıyı yazdıgım tarih itibariyle astım, nefes ve sinüsle ilgili sorunları kapsayan sadece birkaç sorun (belki 8 veya 10) belirledim. Her vakada açık bir ilerleme gördüm. Bununla, EFT’nin her uygulanısında ani bir rahatlama oldugunu söylemek istiyorum. Bununla birlikte, duygusal sorunlarda genellikle durum bu olsa da, EFT’nin sorunu sonsuza kadar yok ettigini söylemiyorum. Kimi zaman nefes sorunları geri gelir ve ilave EFT turları gerektirir. EFT’yi sayabildigimden fazla kisiye uyguladıgımı ve bunların tamamını takip edebilmemin yapılamayacak bir sey olduguna anlayıs gösteriniz. Bu nedenle, kaç kisinin astım semptomlarından kurtulmak için tekrara ihtiyaç duydugunu bilemiyorum. Sadece iyilesme için büyük bir olasılık oldugunu biliyorum. Siz de astımdan magdursanız, sorununuzdan kurtulmak için harika bir sansınız var. Ancak, bunu lütfen doktorunuzun yardımıyla yapınız.