EFT’NİN TARİHÇESİ

1960 ve 1970′lerde George Goodheart ve John Diamond ile başlamış, Amerikalı psikolog Roger Callahan 1980 yılında su korkusu yüzünden şiddetli baş ağrıları çeken ve kabuslar gören bir hastayı uzun süre klasik yollarla çözemeyince bedendeki enerji sistemi üzerine çalışmakta olan Callahan, hastanın midesindeki ağrıdan bahsettiği sırada tamamen içgüdüsel olarak, mide meridyenin uç noktası olan göz altındaki noktalara parmak uçlarıyla birkaç kez vurur. Bunun üzerine, hasta su fobisinin kalmadığını söyleyerek en yakındaki yüzme havuzuna koşar ve yüzüne su serper.

Callahan buradan yola çıkarak araştırmalarını bu yönde yoğunlaştırır ve yeni bir enerji tekniği geliştirerek bu tekniğe TFT (Thought Field Therapy) adını verir.

1990′lı yıllarda Patricia Carrington, Gary Craig, Fred Gallo, Donna Eden, Carol Look gibi araştırmacıların üzerinde çalıştığı konu, bir mühendis olan Gary Craig tarafından TFT üzerinde bir takım değişiklikler yaparak daha rafine hale getirilir ve EFT (Emotional Freedom Technique) olarak öğretilmeye başlanır.

Her bir enerji meridyeninin iki uç noktası vardır. Temel Reçetenin amaçları açısından, mevcut olabilecek bozuklukları dengelemek için sadece bir tanesine vurmanız gerekecektir. Bu uç noktalar vücudun yüzeyine yakındır ve bu yüzden derinlere gömülü olan diğer noktalara oranla daha kolay bir şekilde erişilebilirler.