REİKİ ÇALIŞMALARI

Bir Reiki çalışmasında eller vücudumuzun başlıca çakralarına ve enerji merkezlerine göre belirlenen 12 veya daha fazla el pozisyonunda, alıcının vücudunun üstünde tutulur. (Avuç içi çakraları gibi yan çakralarda vardır.) Reiki verirken parmaklarınız birbirine değmelidir. Bu ellerinizden akan enerjiyi dengeler. Her pozisyonda 5 dakika civarında zaman harcamalısınız. Enerji el pozisyonundan, en çok ihtiyaç duyulan yere olan yolu bulur ve hem vericiye hem de alıcıya dinlenme ve bir iyilik duygusuyla akar. Eğer alıcıya direkt olarak dokunulamıyorsa, eller özel pozisyonun 3-5 cm üstünde aynı etkiyle tutulabilir. Alıcı genellikle tamamen giyiniktir, uzanabilir veya oturabilir. Kollar ve bacaklar enerjinin akışını engellememek için çapraz tutulmamalıdır. Tam bir reiki çalışması bir saat kadar sürer, ama acil durumda yoğunlaştırılabilir. Ayrıca belli vücut bölümleri ayrı ayrı reiki ile çalışılabilir. Sizin Reiki çalışmalarında bir çaba harcamanız gerekmiyor. Aslında ne kadar az çabalarsanız o kadar iyi. Reiki kötü enerjiyi çözmeyi veya uzaklaştırmayı içermez, sadece evrensel yaşam enerjisinin tekrar akmasını sağlar.

Hem alıcı hem verici için rahat ve temiz, iyi havalandırılmış ve iyi aydınlatılmış bir oda kullanın. Oda sıcaklığı 21-23 o C civarında olmalı ve bir battaniye el altında bulundurulmalı. Pek çok insan rahatladığında üşüyebilir.

Reiki çalışması yapmanın en iyi yolu bir masaj masası kullanmaktır, ancak bir yatak, sandalye hatta kalın bir halı veya çok sayıda yastık da aynı işi görebilir. Çalışma için uygun bir ortam yaratmak için pek çok pratisyen yumuşak bir aydınlatma veya mum kullanır. Bazıları çalışmalarını yürütürken alçak sesle yumuşak klasik müzik veya New Age müziği çalmayı severler. Bazıları da çalışma yapılmadan önce odanın enerjisini temizlemek için tütsü yakar veya diğer araçlardan birini kullanır. Bunlar tamamıyla bireyin stiline ve sezgisine bağlı.

İç dekorunuzun ve giydiğiniz giysilerin rengi de çalışma odanızdaki atmosferi, dolayısıyla Reiki çalışmalarınızın sonucunu etkiler. Bir sevgi atmosferini yaratmak için, pembe yardımcı olur. Dönüşüm için yeşil, sakinlik için mavi, enerji için kırmızıyı kullanın. Temiz bir zihin yaratmak için sarı ve barış içinde bir zihin için siyah kullanın.

Uygulayıcı için danışmana dokunmadan önce kişisel olaylardan uzak, sessiz bir yer bulmak önemlidir, ama bu başarı için bir zorunluluk değil. Kişisel olarak dost varlığa her çalışma ya da uygulama verişimizde kutsal olana dokunduğumuzu hatırlamayı çok yardımcı olur. Ona dokunmana izin verdiği için o insana müteşekkir ol. Harika bir Reiki çalışması için uygulayıcının anahtarı doğru tavırdır. Reiki enerjisi senin olmadığı ve sen onun için sadece bir kanal görevi gördüğünden, başka bir insan için çalışmanın sonucunu davranışların etkilemez. Bir çalışmadan önce, hem verici ve hem de alıcı ellerini yıkamalı ve bütün metal aksesuarları, kemerleri ve benzerlerini çıkarmalı. Çünkü metal enerjinin doğal akışını değiştirebilir.

Alıcıya önceden çalışmaların neler içerdiği anlatılmalı, böylece çalışma süresince “ lütfen dönün” gibi kibar komutlar hariç sessizlik sağlanabilir.

Daha sonra olanlar kişiden kişiye değiştiği için açıklamak zordur. Çoğu insan, Reiki çalışmasının sonuna gelirken kendini ana rahmine geri dönmüş gibi hisseder. Kendimizi kaygısız bir refah duygusu ile çevrelenmiş hissederiz, bütün endişeler ince bir havada çözünür ve hatta nerede olduğumuzu bile unutabiliriz. Bu genellikle derin bir uyku ve uyanıklığın birleşimine benzer. Tekrar kendimizi oluşla ahenk içinde hissederiz.

Çalışmalar birbirini takip eden dört gün boyunca verilmeli ve eğer uygulama uzatılmalıysa, sizin seçiminize bağlı bir süre boyunca haftada iki kez tekrar edilmelidir.

Reiki İle Çalışmak
Reiki, uygulaması çok kolay olan bir tekniktir. Reiki ile tanışma işlemi gerçekleştikten sonra enerji akışını başlatmak için gerekli olan yalnızca onu istemek olacaktır. Tüm benliğinizi Reiki’ye açarak onu kalpten istemek yeterlidir. Reiki her zaman akmaya ve sizinle çalışmaya hazır olacaktır. Reiki ile çalışmaya hazır olduğunuz zaman ellerinizi gereken yerlere yerleştirerek çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu çalışma için meditasyon yapmak, konsantre olmak ya da özel haller içinde olmak gerekli değildir. O her zaman sizinle birliktedir ve çağırmanızı bekler. Çoğu zaman, sadece Reiki ile ilgili sohbet ederken bile ellerinizdeki akışını hissedersiniz.

Uygulamalarınız sırasında parmaklarınızı mümkün olduğunca bitişik tutarsanız enerjinin yoğunluğuna yardımcı olursunuz. Bu önemlidir ve size daha güçlü bir enerji akışı sağlayacaktır. Uygulama yaptığınız kişi ile konuşurken dahi Reiki akmaya devam edecektir. Tabii bu sohbetleri belli bir seviyede tutmak da uygulamanın bütünlüğü açısından uygun olacaktır. Farkındalığınızı kullanıp Reiki üzerinde dikkatinizi odaklarsanız daha da iyi sonuçlar elde edersiniz.

Verimli bir uygulama için yapılacakları şöyle özetleyebiliriz : 
– Çalışmaya başlamadan önce ellerinizi yıkayın.
– Süreniz uygunsa, kendinize biraz zaman ayırarak Reiki uygulayın.
– Uygulama sırasında sizin ve uygulama yapacağınız kişinin rahat bir oturuş veya yatış pozisyonuna sahip olmasını sağlayın. Özellikle sizin rahat bir pozisyonda olmanız enerjinin kolay akışını sağlamak açısından önemlidir.
– Uygulama yapacağınız kişinin aurasını düzeltin ve kontrol edin.
– Uygulamanızı, tarif edilen standart el pozisyonlarından yararlanarak uygun olan sürede tamamlayın
– Uygulama sırasında, ikinci aşama çalışmasını almışsanız sembolleri kullanın.
– Çalışmanızın sonunda uygulama yaptığınız kişinin aurasını düzeltip tekrar kontrol edin.
– Uygulama yaptığınız kişiye teşekkür edin.
– Uygulamanız tamamlandığında ellerinizi yıkayın.
– Eğer uygulama yaptığınız kişinin önemli bir sıkıntısı ya da problemi varsa uygulama sonrasında mümkün olan en kısa sürede bir duş yapın