REİKİ ÇALIŞMALARI

Master ve ya Üstad

Batı kültürleri, öğrenci ve üstad ilişkileri kavramını anlamıyor. Binlerce yıl Batılı düşünce onların ahlaki değerleri, onların dilleri ve dinleri sürekli yaşanmış veya duyulmuş her şeyi sorgulama, analiz etme, mantığa göre açıklama amacıyla şekillenmiştir.

Başka bir yaşayan insana teslim olmak, kesinlikle kabul edilemez. Guru kelimesi örneğin, Asya ülkelerinde derin bir saygının ifadesi iken batıda bir hakaret olarak kullanılır. Bu düşünce, kendi mantıklı sonuna vararak çok büyük sonuçlar doğurur.

Doğu’da, bu durum taban tabana zıttır. Japonya’da örneğin, bazı yeteneklere sahip olan ve bunu açıkça gösteren kişiler saygıyla “sensei” (öğretmen) olarak adlandırılır. Üstad ünvanı çok kolaylıkla kullanılabilir değildir.

Bir üstad, kendine karşı galip gelmiş, ruhani yolculuğu sürekli bir yaşam biçimi haline getirmiş insandır. Yetenekle veya meslekle ilgili yapılacak çok az şey vardır veya hiç yoktur. Üstad ünvanını alabilmenin sadece iki yolu vardır. Ya bir öğretmenin öğrencileri onu duydukları büyük saygıdan dolayı adlandırırlar ya da bir öğrenci kendine galip geldikten sonra kendi üstadı tarafından bu şekilde adlandırılır. Bu nedenle, pek çok Reiki masterıyanlış anlaşılmaları önlemek için kendilerini “üstad” olarak adlandırmazlar. Üstadlık bir şekilde başarılamaz ve alınamaz.

Uygulama Ve Çalışma
Reiki sanatını öğrenmek isteyen biri için iki gerekli şey vardır.

1 .Yapmak için bir istek ve açıklık, öğrenmeye hazır bir zihin. Kendin için Reiki öğrenme niyetini çok önemli buluyorum, bu kendi ruhani gelişimine bir yatırım gibidir. En iyisi gelecekteki öğretme ve iş imkanlarının İkinci Derecede göz önüne alınmasıdır.

2 .Öğretmeye hazır, nitelikli bir Reiki master bulmak! Reiki sistemini tamamlamak, birisinin iyi bir master olması veya o kişinin öğretmek istediği anlamına gelmez. Açıkçası, Reiki sistemi bir-iki gün, hafta veya ay içinde öğretilemez; benim deneyimim şu ki Reiki aslında kendisi açık zihinli ve açık gönüllü mastera öğretir. Yeni Reiki masterlarımıza ne öğrendiklerini anlamalarından sonra çlaışmaya başlamalarını öneriyoruz.

Ben, Reiki çalışmaktan bahsederken yeterlilik adına çalışmaktan bahsetmiyorum. Reiki pratiği sadece evrensel hayat enerjisi için daha açık bir kanal olmamıza yardım eder. Bunun içinde bilinçli yapılmış bir şey yok aslında.

Reiki enerjisi, çalışmaları uygulanırken dengelenmemiş bedenin özel ihtiyaçlarına göre kendini ayarlamakla kalmaz, ayrıca kendini zihin durumuna, Reiki öğretmeninin manevi ve psikolojik geçmişine göre de ayarlar!

Reiki’yi Nerede Öğrenmeli ?

Sizin için en iyi Reiki Masteri kim? 
Bütün Reiki masterları birdir, çünkü Reiki Master Sembolü bütün ayrımları yok eder. Teknik olarak kimden veya nerede Reiki öğrendiğiniz fark etmez. İhtiyaçlarınıza uyan bir Reiki masterı mutlaka bulacaksınız. Eğer şu anki reiki masterinizden memnun değilseniz, bir sonraki derece için başkasına gidebilirsiniz. Benim düşüncem mastırınızla aranızdaki bağın güven üstüne kurulu olması gerektiğidir. Açık bir yürek oldukça, her şey yerli yerine oturur.

Genelde kendinizi kuvvetle bunu yapmak zorunda hissetmiyorsanız Reiki masterınızı değiştirmemeniz en iyisidir. Genellikle reikiyi talep eden kişi ile reiki masterı arasındaki ilişki çok derindir ve eğer isterseniz daha da büyüyebilir.

Ancak, eğer Birinci Derece Reiki çalışmasından sonra sizden akan enerjiyi net olarak hissetmiyorsanız, masterınızla hemen konuşun. Eğer yardımı olmazsa Birinci Derece’yi tekrarlayın ve İkinci Derece Reiki’yi başka bir reiki masterdan alın.

Öğrencilerimizin çoğu zaman içinde nümeroloji, kineseoloji, astroloji ile bizi sürekli kontrol ettiler, seçeneklerin bir sonu yok. Eğer bu tekniklerden hiçbirini bilmiyorsanız, bir kişiyle ilgili ilk izleniminiz olan sezgilerinizi kullanın. Çoğu Reiki okulu veya serbest reiki masterı ya size bir giriş gönderecektir ya da kabulden önce sizinle kişisel olarak konuşacaklardır. Yüreğinizi izleyin.

Bazılarımız daha geniş bir grupla Reiki öğrenirken daha rahat olabilir, bazılarıysa bireysel olarak öğrenmeyi tercih eder. İki yolda kabul edilebilir ama hem bir Reiki öğrencisi hem de bir Reiki masterı olarak benim kişisel deneyimim ikincisinin daha iyi olduğudur. Bireysel çalışmanın içten titreşimlerine, geniş grupla yapılan çalışmalarda ulaşılamayabilir.

“Benim” Reiki’m “diğerlerinin” Reiki’sinden daha iyi diyen bir Reiki masterı Reiki’yi henüz anlamamıştır ve Reiki ruhunu bir Reiki öğrencisine veremeyecektir.